У цьому сезоні зіграємо з “прадідом” “Ниви”:)

  • Категорія запису:Історія

Мало хто звернув увагу на те, що у сезоні 2023\24 р. другу лігу поповнив клуб “Локомотив” Київ, на емблемі якого зазначено дату заснування, як 1919, а саме лого, ну дуже схоже на те, яке мала перша професійна команда Вінниці, створена у 1958 році.
Як не дивно, саме ця команда і є пращуром вінницької “Ниви”. Так так… Батько наш “Локомотив” Вінниця, а от прадід – “Локомотив” Київ.))


У 20-30 роки минулого сторіччя “Локомотив” був відомий під назвою “Желдор” і був на лідируючих позиціях у Києві, але з появою “Динамо” Київ поступово відійшов на другий план, а потім ы взагалі був розформований. Але стараннями керівника Південно-Західної залізниці Петра Кривоноса відроджений, отримавши статус команди майстрів і був допущений до змагань СРСР в класі “Б” (аналог першої ліги).

Формуванням колективу зайнялись легендарні футболісти київського  “Динамо” Антон Ідзковський і Констянтин Щегоцький, але Федерація футболу УРСР несподівано прийняла рішення, що в Києві і без того достатньо клубів, а тому у “Локомотива” було два варіанти: або перебиратися в інше місто, або позбутись статуса команди майстрів. Кривонос – славетний стахановець, депутат Верховної Ради СРСР, який балотувався від Вінниччини, – довго не думав і обрав Вінницю. Благо – місто розташовано неподалік Києва і відносилось до тієї ж самої Південно-Західної залізниці.

В місті над Бугом великого футболу не було, не дивлячись на те, що знайомство з цією грою у одного з найбільших центрів Подільської губернії відбулось ще в 1910-1911 роках, а збірна Вінниці приймала участь в I Всеукраїнської Спартакіаді (1923) і зайняла четверте місце у першості УРСР (1932). По великому рахунку, вінницькі команди були аматорськими і могли похвалитися лише виступами в республіканських або відомчих змаганнях.


Поява “Локомотива”, який повністю складався з приїжджих гравців і тренерів, спочатку сприймалась із насторогою, але команда примусила швидко полюбити себе. Ідзковський до Вінниці не доїхав по сімейним обставинам, а по закінчені першого кола через аналогічні обставини попрощався і Щегоцький, який перепоручив колектив своєму асистенту Віктору Жиліну – в минулому ще одному динамівцю.

Ось така історія, яка, на диво, має продовження через 65 років після народження головної професійної команди Вінниці.


ІР
niva.vn.ua